Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Осветување на црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес
Sample Image Sample Image Sample Image
ФОТО МАТЕРИЈАЛ ОД ОСВЕТУВАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО ВЕЛЕС

Осветување на црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес
12.09.2017.

Фото материјал следува во текот на утрешниот ден

Да се радуваме бидејќи подигнавме дом Божји

Домовите Божји, или црквите подигнати во слава на нашиот Создател, Промислител и Спасител, се голем дар и благослов Божји за луѓето кои се потрудиле и вложиле себеси да изградат живеалиште на Севишниот Господ Бог. Бог обитава во неговите свети домови, а тоа се црквите и манастирите. Но, исто така, Бог обитава и во сечие срце и душа кои се очистени, измиени и подготвени да Го примат како пријател, гостин и Спасител. Светите храмови се небесни светила поставени на земјата, кои нè осветлуваат, нè просветуваат и нè опоменуваат на каков начин треба да го живееме нашиот живот.

10 септември 2017 Лето Господово е денот кој Бог го благослови и го определи за осветување на таков дом Божји. На овој ден се освети велелепниот храм во Велес, посветен на македонските просветители и рамноапостоли, браќата Кирил и Методиј. Храм, кој се градеше 11 години, храм во кој е претставена сета Божја убавина, величие и торжественост. Овој Господов храм, несомнено ќе биде еден од најпосетуваните, централно место каде верниците ќе се радуваат на многу нови венчавки и крштевки. Радоста и гордоста се уште поголеми и позначајни бидејќи осветувањето на духовниот светилник, црквата „Св Кирил и Методиј“се случува во многу значаен момент. Ова е централниот настан со кој Повардарската епархија го одбележува големиот јубилеј годинава, 50 години од возобновувањето на Охридската Архиепископија во лицето на Македонската православна црква.

Светиот чин на осветување на храмот го изврши Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Европски г. Пимен, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, епископот Хераклејски г. Климент, архимандритот Дамаскин, како и бројно свештенство и монаштво од сите епархии на Македонската православна црква. По чинот на осветувањето на со слово кон многубројниот присутен народ се обрати Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

По осветувањето на црквата, со одлука на Светиот Архиерејски Синод на Македонската православна црква Охридска Архиепископија, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан ги додели следниве црковни одличија:

Орден од прв ред на Македонската православна црква за г. Кочо Анѓушев, Вице-премиер во Владата на Р. Македонија, за  големата поддршка во изградбата на овој храм;

Орден од прв ред на Македонската православна црква за Општина Велес, за исто така големата поддршка во изградбата на овој храм;

Покрај одличјата на Светиот Синод на Македонската православна црква, црковни одличија додели и Повардарската епархија, односно Митрополитот Агатангел и тоа ордени за црковни заслуги за: Неговото Блаженство, Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Стефан; Неговото Високопреосвештенство Митрополит Дебарско - кичевски и администратор Австралиски и Сиднејски г. Тимотеј; Игумен Методиј Петров - манастир Валаам - Руска федерација; г-дин Кочо Анѓушев од Велес; г-дин Мите и г-ѓа Тања Јовановски; г-дин Аце Коцевски од Велес; г-дин Горан Петров од Велес; г-дин Славчо Чадиев од Велес; Зографска тајфа Св. Апостол Лукаод Скопје.

По чинот на осветувањето на храмот се отслужи и правата Божествена Литургија во него. Чинот на осветувањето на црквата молитвено го проследија многубројни вреници од Велес, но и од други градови, а не беше мал бројот на оние кои за овој чин допатуваа од други земји.

Во предвечерјето на овој чин се отслужи Вечерна Богослужба со која чиноначалствуваше Митрполитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, а присуствуваа Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Митрополитот Брегалнички г. Иларион. По завршувањето на вечерната богослужба со слово кон многубројниот присутен народ се обрати Митрполитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј , а во продолжение на настанот следуваше културно уметничка програма во која настапија црковните хорови на Повардарската епархија, „Св. вмч. Пантелејмон“ и „Св. Кирил и Методиј“, како и актерите Петар Темелков и Весна Димитрова-Бобевска со монолози.

Фактографија:

27. 04. 2006 година е одржан и првиот состанок на кој се потврдува и востановува иницијативниот одбор за изградба на храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес

01. 06. 2006 година Осветување на камен-темелник на Црквата

22. 02. 2009 година Осветување на камен-темелник на камбанарија

12. 08. 2009 година Осветување на камен-темелник на помошни простории

Архитектура: Проектот на храмот е дело на архитектот Тодор Паскали од Охрид, а доработката на некои  делови во црквата се изработени од тогашниот градски архитект Соња Пренџова од Велес.

Фрескоживопис: Зографска тајфа „Св. ап. Лука“

Иконостас: Љубомир Бисинов

Проект на камбанарија: Архитект Благој Здравев