Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Освет на црква во село Брушани
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Освет на црква во село Брушани
11.08.2017.

На 06. 08. 2017 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство од велешкото и кавадаречкото архиерејско намесништво на епархијата, изврши осветување на црквата „Св. Недела“ во кавадаречкото село Брушани. По чинот на осветување на црквата Митрополитот Агатангел ја отслужи и првата Божествена Литургија во новоизградениот храм. Митрополитот Агатангел во оваа прилика им подели благодарници на сите оние кои ја помогнаа изградбата на овој храм.