Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Божествена Литургија во Велес
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Света Божествена Литургија во Велес
11.08.2017.

На 30. 07. 2017 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. На Литургијата сослужуваа свештеник Игор Пармачки, свештеник Јованче Илиев, ѓакон Васил Ристовски и ѓакон Никола Ѓорѓиевски.