Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Свети пророк Илија
Sample Image Sample Image Sample Image

Свети пророк Илија
11.08.2017.

На 02 август 2017 година, на денот кога се чествува споменот на светиот пророк Илија, како и националниот празник на Република Македонија, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, протоерејот Никола Христоски, еромонахот Макариј, свештениците Владо Недески и Александар Матески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконите Сашо Целески и Васил Ристовски. По завршувањето на Литургијата, беше отслужен Парастос за сите наши предци, кои го положиле својот живот за одбрана на Татковината и на светата Црква. По Литургијата, беше прочитано и Илинденското послание, со кое Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, заедно со членовите на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, им го честита празникот на сите свои верни чеда.