Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Чествување на св. вмч. Пантелејмон
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image
 
 
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
 Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.
 
Чествување на св. вмч. Пантелејмон
4.08.2017.
Sample Image
 
Sample Image
 
Почитувани верници,
 
Ве известуваме дека по повод чествувањето на споменот на светиот великомаченик Пантелејмон, заштитник на градот Велес, на 09. 08. 2017 (среда) во соборниот храм на Повардарската епархија, посветен на овој светител, ќе се отслужи Света Божествена Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел и бројно свештенство на Повардарската епархија.
 
< Претходно   Следно >