Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Матура на 49-та генерација богослови
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Sample ImageSample Image

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

Матура на 49-та генерација богослови
15.06.2017.

Во саботата, на 10 јуни 2017 година, свечено се прослави матурирањето на 49-тата генерација богослови при Македонската Православна Богословија „Свети Климент Охридски“, во Драчево, Скопје. На свеченоста присуствуваше Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, а присуствуваа Митрополитот повардарски и ректор на Богословијата г. Агатангел, Митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот брегалнички г. Иларион, митрополитот тетовско-гостиварски и овогодишен синодски пратеник на матурските испити г. Јосиф, деканот на Богословскиот факултет „Свети Климент Охридски“ проф-др. Ѓоко Ѓоргевски, целиот професорски колегуим при Богословијата, професори од Богословскиот факултет, и свештеници од различни епархии при Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, сите собрани заедни за да ја споделат радоста на новодипломираните богослови, и да им посакаат успешно понатамошно духовно и интелектуално надградување, и долговековна плодотворна работа на нивата Господова.

Говор на протоереј-ставрофор Јован Кумевски                     Слово на матурантите