Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Канонизација на светиот епископ Велички, Гаврил
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image
 
 
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
 Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.
 
Канонизација на светиот епископ Велички, Гаврил
29.05.2017.

Sample ImageМакедонската православна црква – Охридска архиепископија го впиша во списокот на светиите, Епископот Гаврил Велички. Прославата за впишувањето на Величкиот епископ Гаврил Светогорец во списокот на светиите започна на 27. 05. 2017 година со Вечерна богослужба со која чиноначалствуваше неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. Следниот ден, на 28.05.2017 година беа донесени моштите на епископот Велички Гаврил Светогорец, по што беше отслужена света Архиерејска литургија на која началствуваше Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение на членовите од САС на МПЦ. На светата Литургија беше објавена Одлуката на Светиот Архиерејски Синод на Македонската православна црква за впишување во списокот на светиите на Епископот Велички Гаврил Светогорец.

 

 
< Претходно   Следно >