Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Канонска визитација во кавадаречкото намесништво
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Sample ImageSample Image

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани за традиционалното фаќање на крстот по повод верскиот празник Богојавление - Водици, да се пријават во просториите на Повардарската епархија во Велес, секој работен ден од 08, 00 до 16, оо часот.

Канонска визитација во кавадаречкото намесништво
11.05.2017.

Sample ImageНа 11. 05. 2017 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел беше во посета на неколку цркви во кавадаречкото архиерејско намесништво. Тој ги посети црквата во изградба „Вознесение Христово“ во демиркапиското секо Корешница, црквата „Св. вмч. Димитриј“ во кавадаречкото село Глишиќ, црквата „Св. Недела“ во селото Брушани, како и црквата „Св. Архангел Михаил“ во селото Дреново. При оваа посета присутен беше кавадаречкиот архиерејски намесник, страшините на посетените цркви и членови на црковните одбори.