Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Вбројување во списокот на Светите
Sample Image Sample Image Sample Image

Вбројување во списокот на Светите
2.05.2017.

На 30. 04. 2017 година, во Неделата посветена на Жените Мироносици, во манастирот посветен на Светиот Јован Претеча во Слепче, се отслужи Архиерејска Божествена Литургија, на која постраданиот свештеномаченик Кипријан беше вброен во диптохот на Светите.

На Божествената Литургија  чиноначалствуваше Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, во сослужение со Архиереите, Петар, Митрополит Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски, Тимотеј, Митрополит Дебарско-кически и администратор Австралиско-сиднејски, Агатангел, Митрополит Повардарски, Пимен, Митрополит Европски, Иларион, Митрополит Брегалнички, Јосиф, Митрополит Тетовско-гостиварски и Климент, Епископ Хераклејски.

Повеќе информации за овој настан на сајтот на Преспанско-пелагонската епархија .