Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Источен петок - Балаклија
Sample Image Sample Image Sample Image

Источен петок - Балаклија
24.04.2017.

Sample Image Балаклија, односно Источeн Петок е денот што духовно го обединува градот Велес и неговите жители. Овој ден се прославува како слава на градот Велес, при што центарот на празнувањето е манастирскиот комплекс „Св. Димитриј“ и околните цркви „Св. Петка“ и „Св. Никола“.

И оваа како и сите години наназад, Велешани масовно ги посетија овие три христијански храмови. На овој ден, Митрополитот Повардарски Агатангел, во манастирот „Св. Димитрија“, во сослужение со свештенството од велешкото намесништво, во предвечерјето на празникот чиноначалствуваше со Вечерната Богослужба, а на самиот ден се отслужи Света Божествена Литургија, на која Митрополитот благоволи и го потстрижа во чин чтец завршениот богослов Љупче Силев од Чашка.