Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Благовештение
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Благовештение
7.04.2017.

Sample Image Sample Image Благата вест за зачнувањето на Спасителот, Господ Исус Христос во утробата на Пресветата Дева Марија,  на која великиот архангел Гавриил и се јави во архангелска светлина и и рече: „Радувај се, благодатна! Господ е со Тебе!“, е пречекана со огромна радост во срцата на православните верници ширум светот.  И годинава, голем број на верници во Велес ги посетија православните храмови, присуствувајќи на Божествените Литургии по повод овој ден, за повторно и повторно да ја слушнат  благата вест.  Со оваа архангелска благовест и со слегувањето на Светиот Дух врз Пречистата Дева, започна спасението на луѓето и обновата на созданието. Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. На Литургијата, Митрополитот Агатангел, по одлука на Синодот на МПЦ-ОА, го произведе протоерејот Борис Симоновски од Велес во чин ставрофор со право на носење на граден крст. Во предвечерието на Благовештението, во истиот храм беше отслужен целиот Акатист на Пресвета Богородица.