Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Недела на Св. Марија Египетска
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Недела на Св. Марија Египетска
3.04.2017.

Sample Image Во петтата надела од Великиот пост, посветена на Света Марија Египетска, во црквата „Св. Козма и Дамјан“ во Велес се отслужи Света Божествена Василиева Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители.