Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Канонска визитација на објекти во изградба
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Канонска визитација на објекти во изградба
28.03.2017.

Sample Image   Sample Image

Митрополитот Повардарски г. Агатангел изврши увид во градежните активности во гевгелиското архиерејско намесништво, каде што со силно темпо продолжува изградбата на две нови духовни светилишта, и тоа: изградбата на црквата во Валандово посветена на Рождеството на Пресвета Богородица, во самиот центар на градот и изградбата на црквата „Св. Атанасиј“ во центарот на Богданци, како и целосната рекострукција на црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Гевгелија.