Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Трета статија од Богородичниот Акатист
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Трета статија од Богородичниот Акатист
20.03.2017.

Sample Image Во третата седмица од Великиот Пост, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, присуствуваше на вечерната служба во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ на којашто беше отслужена третата статија од Акатистот кон Пресвета Богородица.