Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Втора статија од Богородичниот Акатист
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Втора статија од Богородичниот Акатист
13.03.2017.

На 10. 03. 2017 година, во петок од втората седмица од Великиот Пост, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес се отслужи втората статија од Богородичниот Акатист. На вечерната богослужба сослужуваа протоереј ставрофор Славе Јованов, протоереј-ставрофор Горан Панзов и ѓаконите Никола Ѓорѓиевски и Александар Стеваноски.

На крајот на вечерната богослужба беа благословени и прекршени празничните лебови.

Останатите статии од Акатистот кон Пресвета Богородица ќе се служат на мало повечерие во секој нареден петок од Великиот Пост во храмовите „Успение на Пресвета Богородица“ и „Св. Козма и Дамјан“ во Велес, како и во останатите храмови на територијата на Повардарската епархија.