Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow За православната вера и живот... arrow Настани во најава arrow РАСПОРЕД НА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ БОГОСЛУЖБИ
РАСПОРЕД НА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ БОГОСЛУЖБИ
10.03.2017.


- 12. 03. 2017 (недела) Недела на св. Григориј Палама - Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“  во Велес со која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток  во  08.00 часот.

- 19. 03. 2017  (недела) Недела Крстопоклона - Света Божествена Литургија во манастирот „Св. Спас“  во Гевгелија со која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток  во  08.00 часот.

- 26. 03. 2017 (недела) Недела на св. Јован Лествичник - Света Божествена Литургија во црквата „Св. Козма и Дамјан“  во Велес со која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток  во  08.00 часот.

- 02. 04. 2017 (недела) Недела на св. Марија Египетска - Света Божествена Литургија во црквата „Св. Козма и Дамјан“  во Велес со која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток  во  08.00 часот.

 - 06. 04. 2017 (четврток) - Вечерна богослужба со Акатист на Пресвета Богородица во црквата „Успение на Пресвета Богородица“  во Велес  со почеток  во  17.00 часот.

- 07. 04. 2017 (петок) Благовештение на Пресвета Богородица - Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“  во Велес со која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток  во  08.00 часот.

- 09. 04. 2017 год. (недела) Цветници - Света Божествена Литургија во црквата „Св. Петка“  во Кавадарци со која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток  во  08.00 часот.

- 13. 04. 2017 год. (четврток) Велики Четврток - Василиева Литургија со општ маслосвет во црквите „Св. Пантелејмон“ и „Св. Богородица“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток  во  08.00 часот.

 - 13. 04. 2017 год. (четврток)  Велики Четврток - служба - читање на 12-те страдални евангелија во црквите „Св. Пантелејмон“ и „Св. Богородица“  каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. Агатангел со почеток  во  18.00 часот.

 - 14. 04. 2017 год. (петок) Велики Петок - Царски часови со Вечерна во црквите „Св. Пантелејмон“ и „Св. Спас“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. Агатангел  со почеток во 08.00 часот.

 - 14. 04. 2017 год. (петок) Велики Петок - Погребение Христово во црквите „Св. Пантелејмон“ и „Св. Спас“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел  со почеток во 18.00 часот.

 - 15. 04. 2017 год. (сабота) Велика Сабота - Василиева литургија во црквите „Св.Богородица“ и „Св. Пантелејмон“  со почеток во  07. 30 часот.

 - 15. 04. 2017 год. (сабота) Велика Сабота - Воскресение Христово - ВЕЛИГДЕН  во црквите „Св. Спас“ и „Св. Пантелејмон“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски г. Агатангел  со почеток во 23.00 часот.

 -  16. 04. 2017 год. (недела)  Воскресение Христово - ВЕЛИГДЕН - Златоустова Литургија во црквите „Св. Богородица“ со почеток во  07. 30 часот и служба Второ Воскресение - читање на Воскресенското Евангелие на разни јазици во црквата „Св. Пантелејмон“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел со почеток во 09.00 часот.

 - 17. 04. 2017  год. (понеделник) Воскресение Христово - ВЕЛИГДЕН (втор ден)  во црквите „Св. Пантелејмон“ и „Св.Спас“ со почеток во  07. 30 часот, а Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе чиноначалствува на Божествената Литургија во црквата „Св. Петка“ во Кавадарци.

 - 18. 04. 2017 год. (вторник) Воскресение Христово - ВЕЛИГДЕН (третден)  во црквите „Св.Пантелејмон“, „Св.Богородица“ и „Св.Спас“ со почеток во 07.30 часот, а Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе чиноначалствува на Божествената Литургија во црквата „Св. Недела“ во Стојаково.

 - 20. 04. 2017 год. (четврток) Светол Четврток - Вечерна богослужба  во  манастирот „Св. вмч. Димитриј“ каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел  со  почеток  во 18. 30 часот.

 - 21. 04. 2017 год. (петок) Источен петок - Балаклија - Златоустова Литургија во манастирот „Св. вмч. Димитриј“ во Велес каде што ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел  со почеток во 08.00 часот.

 
< Претходно   Следно >