Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Семакедонски православен христијански собор во Велес
9.08.2004.

Повардарската епархија на Македонската православна црква ќе биде домаќин на годинешната манифестација „Семакедонски православен христијански собор" кој го формираше и се одржува под духовно раководство на Митрополитот Агатангел. Централниот настан на манифестацијата е закажан на 20 мај, ден недела, со почеток во 08, 00 часот, а место на неговото одржување ќе биде Соборниот храм „Св. вмч. Пантелејмон, во Велес.


Манифестацијата ќе започне со Света божествена литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на членови од Светиот Синод на Македонската православна црква. Во продолжение на Соборот ќе биде организирано предавање на тема „За подвигот на единството, кое ќе го одржи и произнесе професорот од Богословскиот факултет во Скопје проф. д-р Ѓоко Ѓорѓески.

Се повикуваат сите верници од Р. Македонија да бидат дел од оваа христијанска манифестација, која ќе биде одраз на силата и цврстината на нашиот христијански дух, како и на единството на македонското национално битие. За таа цел за верниците од другите градови е организиран бесплатен превоз, а на манифестацијата ќе биде послужена и закуска.

Оваа манифестација ќе се одржи по втор пат, а беше востановена во 2005 година во Соборниот архиепископски храм „Св. Климент Охридски во Скопје.

 

Од службата за информирање на

Повардарската епархија на

Македонската православна црква

 
< Претходно   Следно >