Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Бадник
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image
 
 
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

 
 
Бадник
5.01.2017.

 

Sample Image

 

 Sample Image На Бадник, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на свештенослужители од градот Велес отслужија Царски часови со Василиева Вечерна Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. По завршувањето на Литургијата  беа осветени Бадниковите гранчиња. Во црквата „Св. Козма и Дамјан“ во Велес, исто така беа отслужени Царски часови со Василиева Вечерна Литургија, по што за прв пат во Велес, мноштво дечиња со Литија од оваа црква, пеејќи ја Божикната (Бадниковата) песна Вечниот Бог, се упатија до Општина Велес, каде беа пречекани од градоначалникот на Општината, г-дин Славчо Чадиев, кој ги даруваше со бадникови пакетчиња.

 

 
< Претходно   Следно >