Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сеноќно бдение во Велес
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Сеноќно бдение во Велес
3.01.2017.

На 31 декември ноќта со почеток од 23 часот се отслужи сеноќно бдение во Велес. И оваа година насекаде се раширија молитвите упатени во храмот на Успението Богородично во градот Велес. На бдението служеа протоереј Ристе Јанушев, свештеник Љупче Миланов, свештеник Борислав Бобевски, свештеник Игор Пармачки, свештеник Ѓорѓе Лазов и ѓакон Никола Ѓорѓиевски. Верното христијанско стадо кое го имаше во многуброен број од ширум цело Повардарие, достојно и пристапи на Светата Причест, а на крајот сите заедно присуствуваа на една љубовна трпеза.