Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow 35 години Архиерејско служење на Митрополитот г. Петар
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

35 години Архиерејско служење на Митрополитот г. Петар
26.12.2016.

На 25. 12. 2016 г., во Неделата на Светите Праотци, празнувајќи го и споменот на Светиот Спиридон, Тримитундскиот Чудотворец, во храмот Рождество на Пресвета Богородица во Битола, со Божествена Литургија беше одбележан јубилејот од 35 години Архиерејско служење на Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар.

Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан зеде молитвено учество на Литургијата, на која чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на архиереите: Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Неговото Преосвештенство Епископот Хераклејски г. Климент, архимандритот Нектариј (од манастирот Св. Наум Охридски), архимандритот Никола (од манастирот Св. Никола, Мариово), протоереј-ставрофор Јован Таковски, протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, протоереј-ставрофор Благоја Станкоски, архиерејскиот намесник Димитар Михајловски, протоереите Трајче Петковски, Кирил Трајковски и Зоран Димовски, протоѓаконите Антонио Дујовски, Влатко Стоименов, Дени Насков и ѓаконите Драган Ѓорѓиевски, Гоце Делев, Јове Тренчевски.

Повеќе информации за овоj настан на сајтот на Преспанско-пелагониската епархија.