Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Четириесет дневен помен за игуманијата Агнија
Sample Image Sample Image Sample Image
ФОТО МАТЕРИЈАЛ ОД ОСВЕТУВАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ВО ВЕЛЕС

Четириесет дневен помен за игуманијата Агнија
23.12.2016.

На 22. 12. 2016 година, во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, на празникот Зачнување на св. Ана, а по повод четириесет дневниот помен за игуманијата Агнија, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандритот Нектариј, протореј-ставрофор Димче Ѓорѓиески, протоереите Стевчо Тошевски, Никола Христоски и Игор Никовски и свештениците Борислав Бобевски и Александар Матески. По завршувањето на Литургијата, беше извршен Парастос, а Митрополитот Агатангел се обрати пред верниот народ со пригодно слово, во кое изнесе пофални зборови за подвигот на Мати Агнија, со кој таа достојно го изоде патот на спасението и ја заврши овоземната борба.