Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Четириесет дневен помен за игуманијата Агнија
Sample Image Sample Image Sample Image

Четириесет дневен помен за игуманијата Агнија

На 22. 12. 2016 година, во манастирот „Пресвета Богородица - Пречиста“ во Кичево, на празникот Зачнување на св. Ана, а по повод четириесет дневниот помен за игуманијата Агнија, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандритот Нектариј, протореј-ставрофор Димче Ѓорѓиески, протоереите Стевчо Тошевски, Никола Христоски и Игор Никовски и свештениците Борислав Бобевски и Александар Матески. По завршувањето на Литургијата, беше извршен Парастос, а Митрополитот Агатангел се обрати пред верниот народ со пригодно слово, во кое изнесе пофални зборови за подвигот на Мати Агнија, со кој таа достојно го изоде патот на спасението и ја заврши овоземната борба.