Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сеноќно бдение во Велес
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Сеноќно бдение во Велес
20.12.2016.

На ден 31. 12. 2016 година со почеток во 23.00 часот во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе отслужи сеноќно бдение. Се повикуваат сите православни верници да присуствуваат на оваа служба, која ќе заврши со Света Божествена Литургија.