Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сеноќно бдение во Велес

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Сеноќно бдение во Велес
20.12.2016.

На ден 31. 12. 2016 година со почеток во 23.00 часот во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, Митрополитот Повардарски г. Агатангел ќе отслужи сеноќно бдение. Се повикуваат сите православни верници да присуствуваат на оваа служба, која ќе заврши со Света Божествена Литургија.