Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Прославен јубилеј во Охрид
Sample Image Sample Image Sample Image

Прославен јубилеј во Охрид
7.11.2016.

На 06. 11. 2016 година, по повод прославата на 65 години од раѓањето и 35 години архиерејско служење на Митрополитот Тимотеј во Македонската православна црква - Охридска архиепископија во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид,  беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Митрополитот Тимотеј, во сослужение на Митрополитите Петар, Наум, Агатангел, Пимен, Иларион, Јосиф и Јосиф, епископот Климент, архимандритите Нектариј и Партениј, протоереј-ставрофор Сашо Богданоски, протоереите Димче Ѓорѓиески, Стевчо Тошевски, Никола Христоски и Игор Никовски, свештениците Васко Голабоски, Љупчо Симиџиески, Димче Азески, Владо Недески и Александар Матески, протоѓаконите Ратомир Грозданоски, Саше Ристов и Николче Ѓурѓиноски, ѓаконите Дејан Борисов, Сашо Целески, Васил Ристовски и Христијан Костоски и ероѓаконот Анатолиј.

Повеќе информации за овој настан на сајтот на Дебарско-кичевска епархија .