Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Божествена Литургија во Валандово
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Божествена Литургија во Валандово
31.10.2016.

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествуваше споменот на Светиот пророк Осија, Светите маченици и бесребреници Козма и Дамјан, Преподобниот маченик Андреј, Лазар Четиридневниот, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на протоереј Миле Штрбевски, свештеник Љупче Миланов, протоѓаконот и Влатко Стоименов, отслужи Света Божествена Литургија во манастирскиот храм „Св. Ѓорѓи“ во Валандово.