Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино
28.10.2016.

Sample ImageНа 25. 10. 2016 година, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел организираше дружење и ручек со штитениците и претставниците на Центарот за помош на лица со ментален хендикеп „ПОРАКА НЕГОТИНО“ од Неготино. Средбата се оствари во манастирот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Неготино, а на неа присуствуваше и Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во рамките на својата хуманитарно-мисионерска дејност, има активна соработка со повеќе здруженија на лица со посебни потреби, при што неколку пати во годината се организираат екскурзии и средби од ваков тип, кои имаат за цел овие лица да ја почуствуваат љубовта Христова и љубовта и закрилата на нашата света Македонска православна црква.