Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино
28.10.2016.

Sample ImageНа 25. 10. 2016 година, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел организираше дружење и ручек со штитениците и претставниците на Центарот за помош на лица со ментален хендикеп „ПОРАКА НЕГОТИНО“ од Неготино. Средбата се оствари во манастирот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Неготино, а на неа присуствуваше и Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во рамките на својата хуманитарно-мисионерска дејност, има активна соработка со повеќе здруженија на лица со посебни потреби, при што неколку пати во годината се организираат екскурзии и средби од ваков тип, кои имаат за цел овие лица да ја почуствуваат љубовта Христова и љубовта и закрилата на нашата света Македонска православна црква.