Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино

Почитувани деца, ученици, студенти, професори, наставници и родители!

Би сакале да Ве известиме дека на 30. 09. 2020 година, среда, кога Светата Православна Црква ќе го чествува споменот на светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија, во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес со почеток во 09, 00 часот ќе се отслужи Света Божествена Литургија. По Литургијата ќе се отслужи молебен за успешен почеток на школската година. Дојдете, заеднички да се помолиме Човекољубиот Господ и нашиот Спасител, Исус Христос, во овие тешки времиња да ги просветли сите ученици, да им даде сила и успех во учењето, за да бидат за радост на своите родители и од полза на нашата татковина и на Светата Црква.

Овој чин на Призив на Светиот Дух ќе се отслужи во сите поголеми цркви ширум Повардарската епархија.

Послание до благочестивиот македонски народ од Повардарската епархија!

Се известуваат сите верници од градот Велес дека во чест на Рождеството на Мајката Божја, на 20. 09. 2020 (Недела), на Вечерна Богослужба во црквата „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 17 часот, ќе биде отслужен Молебен канон на Пресвета Богородица со читање на Богородичниот Акатист, на која сите верници ќе можат да принесат петолебие за здравје и благосостојба.

Дружење со лицата со посебни потреби од Неготино
28.10.2016.

Sample ImageНа 25. 10. 2016 година, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел организираше дружење и ручек со штитениците и претставниците на Центарот за помош на лица со ментален хендикеп „ПОРАКА НЕГОТИНО“ од Неготино. Средбата се оствари во манастирот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Неготино, а на неа присуствуваше и Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во рамките на својата хуманитарно-мисионерска дејност, има активна соработка со повеќе здруженија на лица со посебни потреби, при што неколку пати во годината се организираат екскурзии и средби од ваков тип, кои имаат за цел овие лица да ја почуствуваат љубовта Христова и љубовта и закрилата на нашата света Македонска православна црква.