Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Архиерејска Литургија во Штип
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Архиерејска Литургија во Штип
26.10.2016.

Sample ImageНа 23. 10. 2016 година, 18-та Недела по Педесетница, св. Теофил Струмички, св. мч-ци Евлампиј и Евлампија и по повод 10-годишениот јубилеј од хиротонијата на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, заедно со членовите на САС на МПЦ-ОА, Митрополиот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополиот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион и Епископот г. Климен, во сослужение на Архимандритот на Бигорската обител отец Партениј, Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештеноереи на МПЦ-ОА, отслужи Света Архиерејска Литургија и одржа слово честитајќи го 10-годишниот Јубилеј на Митрополитот Брегалнички г. Иларион.