Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Архиерејска Литургија во Штип

Почитувани деца, ученици, студенти, професори, наставници и родители!

Би сакале да Ве известиме дека на 30. 09. 2020 година, среда, кога Светата Православна Црква ќе го чествува споменот на светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија, во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Велес со почеток во 09, 00 часот ќе се отслужи Света Божествена Литургија. По Литургијата ќе се отслужи молебен за успешен почеток на школската година. Дојдете, заеднички да се помолиме Човекољубиот Господ и нашиот Спасител, Исус Христос, во овие тешки времиња да ги просветли сите ученици, да им даде сила и успех во учењето, за да бидат за радост на своите родители и од полза на нашата татковина и на Светата Црква.

Овој чин на Призив на Светиот Дух ќе се отслужи во сите поголеми цркви ширум Повардарската епархија.

Послание до благочестивиот македонски народ од Повардарската епархија!

Се известуваат сите верници од градот Велес дека во чест на Рождеството на Мајката Божја, на 20. 09. 2020 (Недела), на Вечерна Богослужба во црквата „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 17 часот, ќе биде отслужен Молебен канон на Пресвета Богородица со читање на Богородичниот Акатист, на која сите верници ќе можат да принесат петолебие за здравје и благосостојба.

Архиерејска Литургија во Штип
26.10.2016.

Sample ImageНа 23. 10. 2016 година, 18-та Недела по Педесетница, св. Теофил Струмички, св. мч-ци Евлампиј и Евлампија и по повод 10-годишениот јубилеј од хиротонијата на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, заедно со членовите на САС на МПЦ-ОА, Митрополиот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополиот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион и Епископот г. Климен, во сослужение на Архимандритот на Бигорската обител отец Партениј, Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештеноереи на МПЦ-ОА, отслужи Света Архиерејска Литургија и одржа слово честитајќи го 10-годишниот Јубилеј на Митрополитот Брегалнички г. Иларион.