Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Архиерејска Литургија во Штип
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Архиерејска Литургија во Штип
26.10.2016.

Sample ImageНа 23. 10. 2016 година, 18-та Недела по Педесетница, св. Теофил Струмички, св. мч-ци Евлампиј и Евлампија и по повод 10-годишениот јубилеј од хиротонијата на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, заедно со членовите на САС на МПЦ-ОА, Митрополиот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополиот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Струмички г. Наум, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф, Надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион и Епископот г. Климен, во сослужение на Архимандритот на Бигорската обител отец Партениј, Архимандритот на Лесновскиот манастир отец Дамаскин и свештеноереи на МПЦ-ОА, отслужи Света Архиерејска Литургија и одржа слово честитајќи го 10-годишниот Јубилеј на Митрополитот Брегалнички г. Иларион.