Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow 10 години на тронот на Повардарската епархија
Sample Image Sample Image Sample Image

10 години на тронот на Повардарската епархија

Sample Image Sample Image На 09. 10. 2016 година, на денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот апостол и евангелист Јован Богослов, се навршија точно 10 години од повторното возглавување на тронот на Повардарската епархија од страна на Митрополитот Агатангел. По тој повод, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ се отслужи Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Агатангел, во сослужение на голем број на свештеници од сите архиерејски намесништва на епархијата. Молитвено присуствуваа и многу верни, кои со радост ги проследија прекрасните зборови на дел од присутните свештеници, кои подарувајќи му на Митрополитот Агатангел крст и панагија од сето негово патство му посакаа уште долги години на ваков плоден и ревносен начин да ја продолжи својата архипастирска дејност, застапувајќи го со своите молитви патството на Повардарската епархија, како и целиот македонски народ.

На многаја лета, Владико!