Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow 10 години на тронот на Повардарската епархија

Почитувани,

Со оглед на новонастанатата состојба во нашата држава, а заради пандемијата со КОВИД-19, која се однесува на забраната за посетување на гробните места за денот на покојните – ДУХОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА, се известуваат и повикуваат сите верни чеда на Повардарската православна епархија од сите населени места кои се наоѓаат во нејзиниот состав, во деновите 05.06. 2020 (Петок) и 06.06.2020 (Сабота), во периодот од 08-14 часот, да дојдат во храмовите (дворовите на храмовите) и со себе да понесат варена пченица, црвено вино и список со своите претходно упокоени блиски роднини и пријатели.

Во тој спомен (на нашите претходно упокоени) на ден 06. 06. 2020 (Сабота) со почеток во 08 часот ќе биде отслужена и Заупокоена Литургија во сите храмови. Затоа Ве покануваме помасовно и достоинствено да им оддадеме чест и спомен на сите упокоени наши браќа и сестри во Христа.

10 години на тронот на Повардарската епархија
10.10.2016.

Sample Image Sample Image На 09. 10. 2016 година, на денот кога Светата православна црква го чествува споменот на Светиот апостол и евангелист Јован Богослов, се навршија точно 10 години од повторното возглавување на тронот на Повардарската епархија од страна на Митрополитот Агатангел. По тој повод, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ се отслужи Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот Агатангел, во сослужение на голем број на свештеници од сите архиерејски намесништва на епархијата. Молитвено присуствуваа и многу верни, кои со радост ги проследија прекрасните зборови на дел од присутните свештеници, кои подарувајќи му на Митрополитот Агатангел крст и панагија од сето негово патство му посакаа уште долги години на ваков плоден и ревносен начин да ја продолжи својата архипастирска дејност, застапувајќи го со своите молитви патството на Повардарската епархија, како и целиот македонски народ.

На многаја лета, Владико!