Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Заупокоена Литургија

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Заупокоена Литургија
10.10.2016.

Sample Image На 08. 10. 2016 година, се навршија четириесет дена од упокојувањето на протоереј-ставрофор Стојко Ристовски. По тој повод, во манастирот „Св. Архангел Михаил“ во Теово се отслужи Заупокоена Литургија на која се принесоа молитви за покој на душата на долгогодишниот свештенослужител на Повардарската епархија. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужотели.