Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Заупокоена Литургија

Почитувани,

Со оглед на новонастанатата состојба во нашата држава, а заради пандемијата со КОВИД-19, која се однесува на забраната за посетување на гробните места за денот на покојните – ДУХОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА, се известуваат и повикуваат сите верни чеда на Повардарската православна епархија од сите населени места кои се наоѓаат во нејзиниот состав, во деновите 05.06. 2020 (Петок) и 06.06.2020 (Сабота), во периодот од 08-14 часот, да дојдат во храмовите (дворовите на храмовите) и со себе да понесат варена пченица, црвено вино и список со своите претходно упокоени блиски роднини и пријатели.

Во тој спомен (на нашите претходно упокоени) на ден 06. 06. 2020 (Сабота) со почеток во 08 часот ќе биде отслужена и Заупокоена Литургија во сите храмови. Затоа Ве покануваме помасовно и достоинствено да им оддадеме чест и спомен на сите упокоени наши браќа и сестри во Христа.

Заупокоена Литургија
10.10.2016.

Sample Image На 08. 10. 2016 година, се навршија четириесет дена од упокојувањето на протоереј-ставрофор Стојко Ристовски. По тој повод, во манастирот „Св. Архангел Михаил“ во Теово се отслужи Заупокоена Литургија на која се принесоа молитви за покој на душата на долгогодишниот свештенослужител на Повардарската епархија. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужотели.