Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Заупокоена Литургија
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Заупокоена Литургија
10.10.2016.

Sample Image На 08. 10. 2016 година, се навршија четириесет дена од упокојувањето на протоереј-ставрофор Стојко Ристовски. По тој повод, во манастирот „Св. Архангел Михаил“ во Теово се отслужи Заупокоена Литургија на која се принесоа молитви за покој на душата на долгогодишниот свештенослужител на Повардарската епархија. Со Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужотели.