Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Акатист кон Пресвета Богородица
Sample Image Sample Image Sample Image Sample Image

Се известуваат сите православни верници од градот Велес дека за време на Великиот Пост, Литургии на претходно осветени дарови, во деновите среда и петок (и празници во текот на неделите), ќе се служат во храмовите „Св. Кирил и Методиј“ и „Успение на Пресвета Богородица“, со почеток во 07.30 часот, а секој петок за време на Великиот Пост, ќе бидат служени и Акатисти со петолебие во истите храмови, со почеток во 17 часот.

Акатист кон Пресвета Богородица
23.09.2016.

Во предвечерјето на празникот на Рождеството на Мајката Божја, Светата владичица наша Богородица, во храмот посветен на Нејзиното успение во Велес се отслужи Вечерна богослужба. На богослужбата, во присуство на многуброен народ, кој дојде на молитвено поклонение пред Мајката Божја, богослужеа свештеници од Велес, а во присуство на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. На вечерната богослужба беше прочитан и Акатистот кон Пресвета Богородица. На крајот од Богослужбата беа прекршени и благословени славските лебови.