Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Ракополагање на ѓакон

Sample Image Sample Image

Ракополагање на ѓакон
19.09.2016.

Sample Image На 18. 09. 2016 година, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од Велес, а молитвено присуствуваа голем број на верници. На оваа Литургија, Неговото Високопреосвештенство г. Агатангел благоволи и го ракополжи најпрво во чин ипоѓакон, а потоа во чин ѓакон дипломираниот теолог, Никола Ѓеорѓиевски од Велес.

Во словото кое Митрополитот Агатангел го упати кон присутните, тој го претстави новиот ѓакон и му упати порака да ја сака својата Црква, својот народ и својата земја и со своите дела да биде пример за сите верни.

На новоракоположениот ѓакон Никола Ѓорѓиевски, кој е вработен во администрацијата на Повардарската епархија му посакуваме да долголетствува на полето Господово, и како што ревносно ги извршува своите досегашни административни задачи, со уште повеќе ревност да го шири и проповеда Словото Божјо и да ја чува и заштитува Светата православна вера.

На многаја лета!