Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Мало осветување на манастирот „Св. Атанасиј“ Удово

Почитувани,

Со оглед на новонастанатата состојба во нашата држава, а заради пандемијата со КОВИД-19, која се однесува на забраната за посетување на гробните места за денот на покојните – ДУХОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА, се известуваат и повикуваат сите верни чеда на Повардарската православна епархија од сите населени места кои се наоѓаат во нејзиниот состав, во деновите 05.06. 2020 (Петок) и 06.06.2020 (Сабота), во периодот од 08-14 часот, да дојдат во храмовите (дворовите на храмовите) и со себе да понесат варена пченица, црвено вино и список со своите претходно упокоени блиски роднини и пријатели.

Во тој спомен (на нашите претходно упокоени) на ден 06. 06. 2020 (Сабота) со почеток во 08 часот ќе биде отслужена и Заупокоена Литургија во сите храмови. Затоа Ве покануваме помасовно и достоинствено да им оддадеме чест и спомен на сите упокоени наши браќа и сестри во Христа.

Мало осветување на манастирот „Св. Атанасиј“ Удово
19.09.2016.

Sample ImageНа 17. 09. 2016 година, се изврши чин на мало осветување на манастирот „Св. Атанасиј“ во Удово. Осветувањето го изврши Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на повеќе свештенослужители. По чинот на осветување, Митрополитот Агатангел подели благодарници на оние кои се вградиле во обновата на овој духовен дом.