Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Молебен за успешна школска година

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

СЕМАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВЕН СОБОР

Молебен за успешна школска година
9.09.2016.

На 09. 09. 2016 година кога Светата Православна Црква го празнува споменот на светиот маченик Фануриј (заштитник на учениците) во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес се отслужи Света Божествена Литургија. На Литургијата служеа свештенослужители од градот Велес, а во присуство на Митрополитот Повардарски г. Агатангел. По Литургијата се отслужи молебен за успешна школска година за Човекољубиот Господ, нашиот Спасител, да ги просветли сите ученици, за да бидат за радост на своите родители и од полза на нашата татковина и на Светата Црква. На молебенот на сите присутни дечиња во храмот им беше дарувана икона со ликот на Мајката Божја и на свети Фануриј, а на која беше испишана и молитвата за учење.