Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Соопштение

Соопштение
7.09.2016.

Почитувани деца, ученици, студенти, професори, наставници и родители!

Би сакале да Ве известиме дека на 09. 09. 2016 година, петок, кога Светата Православна Црква ќе го чествува споменот на светиот маченик Фануриј (заштитник на учениците) во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес со почеток во 08, 00 часот ќе се отслужи Света Божествена Литургија. По Литургијата ќе се отслужи молебен за успешна школска година за Човекољубиот Господ, нашиот Спасител, да ги просветли сите ученици, за да бидат за радост на своите родители и од полза на нашата татковина и на Светата Црква.

Овој чин на Призив на Светиот Дух ќе се отслужи во сите поголеми цркви ширум Повардарската епархија.