Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Започна реконструкцијата на црквата „Св. Димитриј“

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Започна реконструкцијата на црквата „Св. Димитриј“
11.08.2016.

Sample Image Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел започна целосната реконструкција на црквата „Св. Димитриј“ во Кавадарци. Црквата ќе се обновува со средства на Повардарската епархија, како и доброволни прилози на нашите благочестви верници. Градежните дејствија ќе ги изврши компанијата „Градба промет“ од Кавадарци.