Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Настап на црковниот хор на фестивал во Грција

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Настап на црковниот хор на фестивал во Грција
8.07.2016.

Црковниот хор на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“  учествуваше на 20-от по ред интернационален хорски фестивал во Карпениси Грција. Овој фестивал, кој опфаќа повеќе категории на хорско пеење, 14 години има и  натпреварувачки карактер, па така нашиот хор во категорија православна духовна музика, во конкуренција на хорови од Романија, Израел, Кипар и Грција го освои првото место, а истовремено диригентот проф. Славица Ставрева беше прогласена за најдобар диригент на фестивалот.