Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Храмова слава на Полошкиот манастир

 
Sample Image

  • Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

 
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Храмова слава на Полошкиот манастир
9.05.2016.

 

Sample Image

 

 Христос Воскресна!

Sample ImageСо благослов на Неговото Високопреосвештенство г. Агатангел, на 06. 05. 2016 година, на денот кога се чествува споменот на светиот великомаченик Ѓорѓи, се организираше посета на Полошкиот манастир на Тиквешкото езеро, чиј патрон е овој светител. Со Светата Литургија началствуваше свештеник Трајче Грозданов, кој го причести верното Христово стадо и сестринството на манастирот. Отецот воедно се произнесе и со пригодна беседа за оваа тројна празнична радост на светиот Георгиј, Животворниот и непресушен извор на Мајката Божја и Светлата Воскресенска радост. По осветувањето на славскиот колач, сестринството на манастирот грижливо нè собра на трпеза, а потоа и на обиколка на манастирскиот имот. Поткрепени од Светите Христови Тајни и монашката љубов на сестра Магдалена, го напуштивме манастирот и запловивме во тивките води на Тиквешијата.

За сајтот на Повардарската епархија известува Маја Везилка

 

 
< Претходно   Следно >