Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сеноќно бдение во манастирот „Св. Спас“ во Гевгелија

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Сеноќно бдение во манастирот „Св. Спас“ во Гевгелија
21.04.2016.

Sample Image На 22 април, ноќта со почеток од 23 часот, во манастирот „Св. Спас“ во Гевгелија се отслужи сеноќно бдение. На бдението чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на монашкото братство од Серменинскиот манастир, јеромонах Атанасиј, јеромонах Пајсиј, протоереј Миле Штрбевски, протоереј Горан Панзов, свештеник Љупче Миланов, свештеник Димче Ставревски, свештеник Драги Гаштарски, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски. Верното христијанско стадо кое го имаше во многуброен број од ширум целото Повардарие, достојно и пристапи на Светата Причест, а на крајот сите заедно присуствуваа на една љубовна трпеза.