Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Во Неделата на Блудниот син

Во Неделата на Блудниот син
29.02.2016.

„Воздивни сега, душо моја несреќна, и повикај кон Христа: Господи, Кој заради мене доброволно осиромаши, мене, кој се лишив од секое добро дело, збогати ме со богатството на добри дела, како добар и единствен многумилостив“ (песна од Канонот на Утрена во Неделата на блудниот син).

На 28.02.2016 година, во Неделата на блудниот син и на празникот на св. ап. Онисим, преп. Евсевиј и св. Ефросинија и Пафнутиј, а по повод 40 години од упокојувањето на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Методиј, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Каменско во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во сослужение на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и Митрополитот Повардарски г. Агатангел, архимандритот Нектариј, игуменот Агатон, протоерејот Никола Христоски, свештениците Димче Азески, Владо Недески и Ѓорѓи Блажевски, протоѓаконите Антонио Дујовски и Николче Ѓурѓиноски и ѓаконите Сашо Целески и Васил Ристовски. По завршувањето на Литургијата, беше отслужен и Парастос по повод 40 години од упокојувањето на Митрополитот Методиј, а Архиепископот Стефан се обрати кон многубројните верници со пригодна беседа.

Извор на информацијата: Дебарско -кичевска епархија