Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сретение Господово
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Сретение Господово
16.02.2016.
 
Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
Sample Image    Sample Image
 
На празникот Сретение Господово, се отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес. На Литургијата служеа протоереј ставрофор Славе Јованов, протоереј Борис Симоновски, протоереј Ристе Јанушев, свештеник Борислав Бобевски, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Васил Ристовски. Со празнично слово до присутните верници се обрати свештеникот Борислав Бобевски. На овој празник се извршува чин на осветување и благословување на црковните свеќи, па така свештениците ги осветија и благословија црковните свеќи, а исто така овој чин се изврши во сите архиерејски намесништва на Повардарската епархија.
 
< Претходно   Следно >