Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Св. Трифун, Кавадарци

Св. Трифун, Кавадарци
16.02.2016.

„На земјата си се подвизавал борејќи се со непријателите, кои те принудуваа на измама и богоборна лага; а на небесата, Трифуне, се насладуваш носејќи венец, и ликуваш со ангелите пеејќи: Свештеници, запејте! Луѓе, превозносете Го Господа во вековите“ (песна од Канонот на Утрена на св. маченик Трифун).

На 14.02.2016 година, на денот кога го празнуваме Претпразненството на Сретение, како и споменот на светиот маченик Трифун, со благослов и покана на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, беше отслужена света архиерејска Литургија во храмот „Св. вмч. Димитриј“ во Кавадарци, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, во сослужение на протоерите Киро Ристов, Никола Христоски, Воислав Ѓорѓиев и Мартин Деневски, протоѓаконите Влатко Стојменов, Николче Ѓурѓиноски и Васил Ристовски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Мал водосвет, а потоа, според традицијата, беше закроено и лозјето.

Светиот маченик Трифун     14/02/2016

Sample ImageРоден е во селото Кампсада во Фригија од сиромашни родители. Во детството беше чувар на гуски. И уште од детството врз него беше голема Божја благодат и можеше да исцелува болести кај луѓето и кај животните и да изгонува бесови. Во тоа време со Римското царство завладеа царот Гордијан, чијашто ќерка слезе од умот и со тоа го фрли царот во голема жалост. Ниеден лекар не можеше да ѝ помогне на лудата Гордијана. Тогаш демонот прозборе преку девојката и рече дека освен Трифун никој не може да го истера. После многумина Трифуни ширум царството, по Божја Промисла го повикаа и овој млад Трифун. Го доведоа во Рим и тој ја исцели царската ќерка. Царот му подари многубројни дарови, а тој на враќање им ги раздели на сиромасите. Потоа ова свето момче продолжи да чува гуски и да Му се моли на Бога. Кога се зацари христоборниот Декиј, Свети Трифун беше малтретиран и свирепо измачуван заради Христа. Но тој со голема радост ги поднесе сите мачења, велејќи: „О кога би можел да се удостојам во оган и маки да завршам за името на Исус Христос, мојот Бог и Господ!“ Маките не му наштетија ни малку и најпосле мачителите го осудија на смрт со меч. Му се помоли на Бога и издивна во 250 година.