Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Божикна забава за децата со церебрална парализа

Божикна забава за децата со церебрална парализа
11.01.2016.

Sample Image Sample Image Со благослов на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел и оваа година во рамките на соработката на Повардарската епархија и здружението на деца заболени од церебрална парализа од Велес, Повардарската епархија организираше Божикна забава за овие дечиња. На ова дружење присуствуваше Митрополитот Агатангел кој го благослови овој собир, а присуствуваше и градоначалникот на Општина Велес, г-дин Славчо Чадиев кој ја поздрави оваа благородна активност. На оваа средба настапи црковниот хор при Повардарската епархија „Св. Кирил и Методиј“. На забавата сите дечиња кои беа присутни, како и оние кои не беа во можност да присуствуваат добија пакетчиња од Повардарската епархија. Оваа средба беше осма по ред, и е веќе традиционално Божикно дружење со овие дечиња и нивните родители.