Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сеноќно бдение

Сеноќно бдение
4.01.2016.

Годинава по прв пат на 31. декември ноќта со почеток од 23 часот се одржа сеноќно бдение во Кавадарци.Оваа година насекаде се раширија молитвите упатени во храмот на Преподобната Параскева Петка.На бдението чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на монашкото братство од Серменинскиот манастир, јеромонах Атанасиј, јеромонах Пајсиј, протереј Киро Ристов, протоереј Воислав Ѓорѓиев, свештеник Трајче Грозданов, свештеник Игор Пармачки, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Душан Делов. Верното христијанско стадо кое го имаше во многуброен број од ширум цело Повардарие, достојно и пристапи на Светата Причест, а на крајот сите заедно присуствуваа на една љубовна трпеза.