Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Сеноќно бдение

 
Sample Image

  • Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

 
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Сеноќно бдение
4.01.2016.
 
Sample Image
 
Годинава по прв пат на 31. декември ноќта со почеток од 23 часот се одржа сеноќно бдение во Кавадарци.Оваа година насекаде се раширија молитвите упатени во храмот на Преподобната Параскева Петка.На бдението чиноначалствуваше Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на монашкото братство од Серменинскиот манастир, јеромонах Атанасиј, јеромонах Пајсиј, протереј Киро Ристов, протоереј Воислав Ѓорѓиев, свештеник Трајче Грозданов, свештеник Игор Пармачки, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Душан Делов. Верното христијанско стадо кое го имаше во многуброен број од ширум цело Повардарие, достојно и пристапи на Светата Причест, а на крајот сите заедно присуствуваа на една љубовна трпеза.


 
< Претходно   Следно >