Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Архиерејска Литургија, Гевгелија

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Света Архиерејска Литургија, Гевгелија
29.12.2015.

Во Неделата на Светите Праотци, во манастирскиот храм „Свето Вознесение Христово“ во Гевгелија, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на протоереј Миле Штрбевски, свештеник Крсте Шабанов, свештеник Мишо Тодоров, свештеник Русе Жекоски, јеромонах Атанасиј, јеромонах Паисиј, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Васил Ристовски. На Литургијата присуствуваа мнозина верни, од кои дел се причестија со Светите Христови Дарови.