Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Света Архиерејска Литургија, Гевгелија

 
Sample Image

  • Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

 
    
  Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image Sample Image   Sample Image   Sample Image   Sample Image
 
Света Архиерејска Литургија, Гевгелија
29.12.2015.

 

Sample Image

 

Во Неделата на Светите Праотци, во манастирскиот храм „Свето Вознесение Христово“ во Гевгелија, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на протоереј Миле Штрбевски, свештеник Крсте Шабанов, свештеник Мишо Тодоров, свештеник Русе Жекоски, јеромонах Атанасиј, јеромонах Паисиј, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Васил Ристовски. На Литургијата присуствуваа мнозина верни, од кои дел се причестија со Светите Христови Дарови.

 
< Претходно   Следно >