Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Божествена Литургија во „Св. вмч. Георгиј“ Неготино

• Се известуваат сите благочестиви христијани од Општина Неготино дека на ден 19. 08. 2019 година (ПОНЕДЕЛНИК), по повод празникот Преображение Христово, во храмот „Св. Атанасиј“ во Неготино ќе се отслужи Света Архиерејска Литургија со која ќе чиноначалствува Митрополит Повардарски г. Агатангел.

Божествена Литургија во „Св. вмч. Георгиј“ Неготино
9.12.2015.

Sample Image На 09. 12. 2015 година, кога Светата православна црква го празнува споменот на осветувањето на храмот на свети великомаченик Георгиј во Киев, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројно свештенство на Повардарската епархија, отслужи Света Златоустова Литургија во манастирот на Свети Георгиј во Неготино. На Светата Литургија, многуброен верен народ од Неготино и неговата околина молитвено присуствуваа на Светата Божествена Литругија, а голем дел од верните застанаа пред Светиот Путир и се причестија со Светите Христови Тајни.