Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Освет на камен темелник за нова црква

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4

СЕМАКЕДОНСКИ ПРАВОСЛАВЕН СОБОР

Освет на камен темелник за нова црква
16.11.2015.

Sample Image На денот кога Светата православна црква го чествува споменот на светите маченици и бесребреници Козма и Дамјан, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужителите од Велес изврши осветување на камен темелник за нова црква, посветена на Воскресението Христово во велешкото село Милино. На светиот чин на поставување и осветување на камен темелникот на новиот храм присуствуваа голем број жители на ова село кои со радост го поздравија отпочнувањето на градбата на новиот храм. Црквата ќе се гради со средства на Повардарската епархија, како и со доброволни прилози на нашиот благочестив македонски народ.