Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Примање на Света Тајна - Свештенство
26.11.2007.


 

Sample Image
 

На 25. 11. 2007 година, ден недела, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на свештенство од Повардарската епархија, во православниот храм „Св. Атанасиј“ во Богданци, отслужи Света архиерејска литургија.

    
  Во присуство на голем број верници, кои молитвено ја проследија Литургијата, Митрополитот Повардарски г. Агатангел благоволи и го ракоположи ѓаконот Петар Петрушевски од Богданци во чин свештеник. 
    Претставувајќи го новиот свештеник, Митрополитот Агатангел одржа беседа во која зборуваше за благочестивоста на свештеничкиот позив.

   

     

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
< Претходно   Следно >