Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Освет на камен темелник во Согленскиот манастир

 Sample Image
 

Возљубени,

Би сакале да Ве известиме дека од денес, 01. 06. 2022 година, документарно-биографскиот филм за Митрополитот Агатангел, „Печат на едно време“ можете да го гледате и на нашиот youtube канал.

  Линк до филмот: https://www.youtube.com/watch?v=TXOnztkGvT4


 
Освет на камен темелник во Согленскиот манастир
4.08.2014.

 

Sample Image

 

 

Sample Image На 03. 08. 2014 година, во Согленскиот манастир беше отслужена Света Божествена Литургија со која чиноначалствуваше протоереј-ставрофор Славе Јованов во сослужение на јеромонахот Авакум, протоѓакон Влатко Стоименов и ѓакон Васил Ристовски. По завршувањето на Светата Божествена Литургија, свештенослужителите пристапија во дворот на манастирскиот комплекс, каде на местото на старите и урнати манастирски конаци осветија камен темелник за нов конак. Новите манастирски конаци ќе се градат со финансиски средства од Повардарската епархија, како и од донации на верниците.

 

 
< Претходно   Следно >