Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Примање на Света Тајна - Свештенство
22.11.2007.

 

 
Sample Image
   
Sample Image
 
 
    Денот кога молитвено му се поклонуваме на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни бестелесни и се молиме за нивното застапништво пред престолот на Спасителот, Господ Бог, во црквата „Св. Атанасиј“ во Неготино, Митрополитот Повардарски г. Агатангел благоволи и изврши две ракополагања.

 

    На Светата Литургија со која чиноначалствуваше Митрополитот, во чин ѓакон беше произведен свршениот богослов Александар Попов од Кавадарци, а свештенички чин прими досегашниот ѓакон Дејан Димов од Неготино. Во својата беседа, Митрополитот Агатангел ги претстави новиот ѓакон и свештеник пред присутните верници на Литургијата.

- На нивата на Македонската Православна Црква, Бог ни подарува две млади сили, кои ќе го проповедаат Неговото Свето Евангелие, ќе ја проповедаат благата вест, веста за спасението на човештвото, веста за воскреснувањето на нашиот Спасител Господ Исус Христос, веста за она што срцето го исполнува со љубов, добрина и милосредие. Нека им е честито и од Бога благословено - истакна Митрополитот Агатангел.   

 

Sample Image
 
Sample Image
 
 
  Sample Image
 
 Sample Image
 
 Sample Image
  
Sample Image
 
Sample Image
 
  Sample Image
 
  DSC_6999.JPG
 
  Sample Image
 

  Sample Image

 

 Sample Image

 
< Претходно   Следно >