Skip to content
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
  • JoomlaWorks AJAX Header Rotator
Прегледувате:
Осветување на камен темелник на нов конак
16.11.2007.
Sample Image
 
 Sample Image 
 
 
 
На 16. 11. 2007 год., ден петок,  Митрополитот Повардарски г. Агатангел изврши осветување на камен темелник на новите манастирски конаци во Полошкиот манастир „Св. Ѓорѓија“, кој се наоѓа на крајбрежјето на Тиквешкото езеро.
Конаците ќе се градат со финансиски средства од Повардарската епархија и донации на верниците. Новите манастирски конаци ќе се градат на местото на остатоците од старите конаци. Полошкиот манастир „Св. Ѓорѓија“, кој важи за еден од позначајните манастири на територијата на Повардарската епархија е изграден во 1340 година.
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
Sample Image
 
 

 
 
 
< Претходно   Следно >