Прегледувате: Насловна arrow Насловна arrow Историјат на Епархијата arrow Епархиска администрација
Епархиска администрација
13.11.2007.

ЕПАРХИСКИ СЕКРЕТАР

Sample ImageПротоереј Ристе Јанушев

Роден е на 02. 04. 1973 во Велес, каде што завршил основно и средно гимназиско образование. Дипломирал на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски” во Скопје. За ѓакон е ракоположен на 31. 01. 2004 година, а за свештеник на 04. 02. 2004 година од страна на тогашниот Митрополит Дебарско-Кичевски и администратор Повардарски г. Тимотеј. На парохиска служба во велешката парохија стапил на 15. 06. 2004 година. На ден 20. 02 2011 година од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел е произведен во чин протоереј.

ул. Ѓоре Органџиев бр. 30, Велес 078/284-844

Sample ImageЕПАРХИСКИ РЕФЕРЕНТ И АРХИВАР

Дипломиран теолог Снежана Колевска. Родена е на 22. 04. 1977 година во Велес. Основно и средно гимназиско образование завршува во родниот град, а на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски” во Скопје дипломира во 2002 година.

И З Д А В А Ш Т В О

Sample ImageДипломиран политиколог Никола Цилаков. Роден е на 28. 06. 1979 во Велес. Основно и средно образование завршил во Велес, а на Правниот факултет во Скопје дипломирал во 2004 година.

Sample ImageПротоѓакон Васил Ристовски. Роден на 10. 08. 1984 година во Велес. Основно образование завршил во Велес, а со средно богословско образование се стекнал во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Драчево. Студира на теолошкиот православен факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Во чин ѓакон е ракоположен на 03. 03. 2013 година во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес, од страна на Митрополитот Повардарски г. Агатангел.

Sample ImageБлагој Нешевски. Роден на 25. 01. 1999 година во Велес. Основно образование завршил во Велес, а со средно богословско образование се стекнал во Македонската православна богословија „Св. Климент Охридски“ во Драчево. Студира на теолошкиот православен факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје.

Следно >